Bina cephelerinin kaplanması, uzun yıllardır enerji tasarrufu için tercih edilen uygulamalardandır. Bina cephelerinin kaplanmasının avantajları oldukça fazladır. Binalarımızın dış duvarlarından, cephesinden kaynaklı ısı kayıpları, binanın tüm ısı kayıp alanları içinde %40 pay ile en yüksek ısı kayıp alanlarından biridir.

 

Bina duvarlarına dıştan, cepheden ısı yalıtım levhaları kaplanması ve son kat sıvalı olarak uygulanması neticesinde yapılan işleme mantolama veya cephe kaplaması denir.

 

Bina duvarlarını ve cephesini yağmur, kar, dolu, fiziki etkenler gibi etkilere karşı koruyarak bina cephesinin, duvarlarının, duvarları içindeki ek malzemelerin korunmasını sağlayarak binanın ömrünü uzatır.
Mantolama sayesinde bina dış cephesi yağmur, kar gibi iklim şartlarından korunduğu için bina içinde su, nem ve rutubet, donatısında korozyon gibi problemleri olmaz ve bina içi hava kalitesi yükselir.
Binanın dış duvarları ve cephesinin ısı yalıtımını sağladığı için binanın yakıt giderleri düşer, enerjiden tasarruf sağlar. Aynı zamanda binanın ısıtma ve soğutma ihtiyacı nedeniyle kullandığı ısı enerjisinin yarattığı CO2 karbondioksit) salınımını da azaltarak atmosfere daha az karbon salınmasını ve havanın daha az kirlenmesini sağlar.

 

Bina cephelerinin kaplanmasının avantajları, fazla olmakla birlikte özellikle yaz ve kış aylarında sağladığı enerji tasarrufu ile tercih edilmektedir. Sizler de bu konu hakkında bilgi almak için kısa bir araştırma yapabilirsiniz.
Mantolamanın binanıza sağladığı fiziksel faydaların yanında, mantolama sayesinde bina cepheniz daha sağlam, daha estetik ve güzel bir görünüm kazanır.

Yazın sıcak havanın klima ile kışın soğuk havanın doğalgaz faturaları ile hem aile ekonomisine hem de ülke ekonomisine zarar verdiği bir gerçektir.

 

Binanın dış cephesinin yalıtım malzemeleriyle kaplanması anlamına gelen mantolama evinizde iklim değişikliği ile mücadelede büyük rol oynuyor. Mantolama ile elektrik ve yakıt harcamalarında yüzde 50’lere varan tasarruf sağlanıyor.

 

Yaşam standartlarımızı doğrudan etkileyen bina yalıtımları yakıt, elektrik ve enerjiden tasarruf sağlamakla kalmıyor sağlığımızı da koruyor. Düşünüldüğü gibi pahalı bir uygulama olmayan mantolama yöntemi, uzun vadede hesaplandığında harcadığınız parayı kısa zamanda amorti ediyor. Bina cephelerinin kaplanmasının avantajları, kullanıldığı sürece daha fazla fark edilmekte ve bundan dolayı tavsiye de edilmektedir.